4 методу позбавлення від панічного страху публічних виступів(Глоссофобия) "

4 методу позбавлення від панічного страху публічних виступів(Глоссофобия) "

Здрастуйте, шановані читачі сайту! Глоссофобия - це панічний страх публічних виступів. Вона виникає практично у кожної другої людини на планеті.

Зміст:

 • Що є?
 • Різновид фобій
 • Симптоми
 • Причини
 • Психологічна травма
 • Виховання
 • Властивості особи
 • Лікування
 • Як не бояться виступати перед публікою?
 • Ризик
 • Позитивні аффирмации
 • Дослідження
 • Релаксація
 • Завершення

І сьогодні ми спробуємо розібратися, чому так відбувається, а також розглянемо методи, які допоможуть зберегти спокій і душевну рівновагу при необхідності висловитися на сцені, серед великої кількості людей.

А можливо, ще і отримати радість, задоволення від отриманої уваги.

Що є?

У цього розладу декілька назв, окрім глоссофобия, його також означають, як пейрафобія.

Практично кожна професія припускає виступ перед великою кількістю людей.

Тому фобам досить непросто уникати ситуацій, які викликають панічну атаку.

Це, природно, негативно позначається на їх кар'єрі. Адже яким чином викладач завоює визнання і розташування своїх студентів, якщо втрачає свідомість кожного разу, як починає читати лекцію?

Або адвокат, який починає заїкатися, коштує тільки судді надати йому можливість промовити мову на захист свого клієнта?

Відповідно, глоссофобия доставляє немало проблем своєму власникові, не дозволяючи реалізовувати свої амбіції і потреби.

Скільки геніальних і просто талановитих людей не упізнав світ тільки з причини, що вони були не в змозі упевнено презентувати себе і свою роботу?

І якщо при легкій формі прояву людина лише хвилюється, чому думки в його голові плутаються, але він цілком може спробувати узяти себе в руки і продовжити говорити.

Те при середній і важкій стадії, фоб просто втікає, непритомніє або замовкає, з повними жаху очима роздивляючись своїх глядачів, слухачів.

За статистикою, пейрофобия займає друге місце серед найбільш поширених фобій. Після страху смерті, природно. Але цікавий факт, в США дітей буквально примушують виступати публічно. Причому починаючи з дитячого саду.

Але не кожній дитині подобається брати участь в театральних постановках, співати на сцені і танцювати. Відповідно, вони стикаються з «насильством», адже доводиться наслідувати вказівки дорослих, намагаючись впоратися з власним жахом.

Чому в Америці глоссофобия займає лідируючу позицію серед фобій. Тобто, людина не так боїться смерті, як виступу перед натовпом.

Різновид фобій

Існують супутні розлади, які тільки посилюють ситуацію. Чи унаслідок яких і виникає безпосередньо страх сцени.

 • Логофобія - це страх говорити із-за існуючих дефектів мови. Наприклад, якщо у людини заїкання, він мешкає жах при думці, що потенційний співрозмовник зараз про це дізнається. Він надмірно турбується про те, яке враження робить на оточенні. Йому хочеться хоч би не виділятися серед них таким чином, запинаючись, не вимовляючи якісь слова і так далі. Цікаво, що розвиток своє вона може почати і у того, хто не має ніяких мовних дефектів. Він просто переживає про те, що раптом від хвилювання вони зараз з'являться.
 • Вербофобия - це боязнь якихось певних слів, а іноді і цілих словосполучень, пропозицій. Наприклад, вербофоб втрачає свідомість, просто почувши або навіть прочитавши слово «малина» або «тролейбус». Природно, при необхідності виступати на публіці він випробовує масу тривоги, раптом хтось з натовпу вигукне фразу, яка спровокує панічну атаку?
 • Лалофобия - практично не відрізняється від логофобії, єдине, перша припускає різні дефекти мови. А ось безпосередньо лалофобия виникає із-за заїкання.

Симптоми

При думці про те, що доведеться виступати навіть перед невеликою кількістю людей, у фоба починається напад панічної атаки.

Він сильно потіє у цей момент, думки в голові плутаються, і втрачається здатність раціонально мислити, адекватно оцінювати навколишнє оточення. Хочеться втекти і сховатися в місці, де безпечно і зовсім нікого немає.

Від переживань нерідко виникає так званий нервовий тик. Це коли, припустимо, сіпається око, губа, загалом, який-небудь м'яз обличчя.

Людина не знає, куди подіти руки, чому судорожно ними перебирає елементи одягу, знімає «невидимі» ворсинки, порошинки і інше сміття.

При цьому руки ще і трясяться, в них відчувається колення. У ногах відбуваються ті ж процеси. Хода хистка, невпевнена, людина спотикається, падає, врізається в предмети, що поруч стоять.

Хочеться в туалет, незалежно від того, як давно фоб його відвідував. Організм, отримавши сигнал про небезпеку, намагається звільнитися від зайвого вантажу, раптом належить рятуватися втечею? Тому спостерігається діарея і навіть блювота.

Крутиться голова, аж до втрати свідомості. Болить в ділянці серця і зовсім не хапає дихання. Це, природно, лякає ще більше.

Адже людині здається, що він зараз точно помре, якщо не від жаху, так від серцевого нападу або задухи.

Причини

Психологічна травма

Якщо людина, одного разу виступаючи перед публікою, зробила якусь помилку, за яку його висміяли або засудили, - це цілком може завдати психологічної травми і надовго, а то і назавжди позбавити бажання повторювати цей негативний досвід.

Кожного разу, згадуючи об своє промаху, він відчуватиме тотальний сором і ніщо у світі не змусить його знову здатися безглуздим, безглуздим навіть серед незнайомих або добре знайомих людей.

Виховання

Батьки іноді прагнуть реалізувати свої амбіції за рахунок дитини. Примушуючи його робити те, що не вдалося свого часу досягти самому з різних причин.

Наприклад, були свідками ситуацій, коли малюка просять дуже наполегливо розповісти Дідусеві Морозу і усім учасникам ранку вірш?

Коли він відмовляється, плаче, а йому погрожують не купити морозиво або цукерочку в якості покарання. І це у кращому разі.

У гіршому дають запотиличник або після попа за істерику і неслухняність, лякаючи, що поганим дітям подарунки Мороз не приносить.

Надмірна суворість «вбиває» в дитині безпосередність, свободу прояву, унікальність. Він стає слухняним, таким, яким його хочуть бачити, пригнічуючи свої бажання, почуття.

А це загрожує поступово привести до глоссофобии і інших видів психічних розладів.

Властивості особи

 • Перфекціонізм - це прагнення будь-кого роботові доводити до досконалості. Що, природно не завжди виходить. Все-таки ми живі люди, а не роботи, і схильні здійснювати помилки. Але ось перфекціоністи собі помилок не прощають. Тому іноді вважають за краще не робити чогось, якщо вони не упевнені в ідеальному результаті. Боязнь сцени виникає - тому що у такому разі він ризикує розчарувати не лише себе, але і своїх слухачів.
 • Гіпервідповідальність. Особи з гіпертрофованим почуттям відповідальності настільки часто винять за будь-яку помилку, просто поступово доводять себе до розвитку фобического розладу. Виступати можуть категорично відмовлятися, боячись підвести людей, які в них вірять, сподіватися на них і так далі.
 • Тривожність. Особи, що пережили насильство, виросли в страху схильні до тривожності, лякливості. Вони побоюються практично всього, тому не ризикують «висовуватися», щоб зайвий раз їх не лаяли, не карали. Приміром, навіть якщо колектив виявиться таким, що підтримує, очікування агресивного відношення і критики не дозволить йому спокійно пред'явити себе. Тому на зборах він своя думка не висловить, а ось розкриється, спілкуючись наодинці з колегами, в камерній обстановці.
 • Низька самооцінка - людина не вірить в те, що здатний щось зробити добре. Що публіка прислухається до його слів, та і взагалі, його слухатиме. А мешкати відкидання зовсім не хочеться, так що кожного разу, коли необхідно виявитися «видимим» для інших людей він впадає в паніку. Втрачає ясність думки і ще більше хвилюється. Навіть якщо необхідно просто сказати тост в компанії друзів або родичів.

Лікування

У будь-якому випадку, який би вид розладу у вас не був присутнім, обов'язково слід відправитися до фахівця.

Оскільки самолікування може не дати бажаних результатів, а час і інші ресурси будуть витрачені, що тільки ускладнить процес одужання.

Адже це насправді непросте завдання, впоратися з психічним захворюванням, яким є навіть така на перший погляд незначна глоссофобия.

Важливий комплексний підхід, наприклад, при логофобії слідує окрім психотерапевта, відвідати ще і логопеда-дефектолога.

Тому що однією терапевтичною роботою від проблем з апаратом мови не позбавитися, необхідно виконувати певні вправи залежно від поставленого діагнозу.

Але і, припустимо, якщо заїкання виникло на тлі сильного стресу - без допомоги психолога не обійтися.

Якщо проявилися соматичні погіршення здоров'я, у вигляді безсоння, депресії - потрібна ще і консультація психіатра. Оскільки він має право виписати медичні препарати, які зазвичай не продаються без рецепту.

Бояться того що вас закриють в клініці - не коштує. Це не те захворювання, при якому показана госпіталізація.

Єдине, якщо людина несе загрозу життя або здоров'ю, як собі, так і що оточує - те природне, деякий час побути в клініці доведеться.

Але це відбувається при важких формах прояву. Коли все зайшло так далеко, що, приміром, знаходячись в депресивному стані, людина намагається вчинити самогубство, аби скоріше припинити свої страждання.

В основному ж психіатр призначає седативні препарати, які допомагають понизити тривожність і розслабити нервову систему.

Також снодійне, якщо фоб із-за кошмарів і безсоння не в змозі спати, відновлювати витрачені впродовж дня ресурси.

Ще антидепресанти, щоб вирівняти настрій, і розширити спектр емоцій, що мешкають. Щоб з'явилася можливість випробовувати не лише паніку і занепокоєння, але і радість, задоволення, ніжність, спокій і так далі.

Як не бояться виступати перед публікою?

Ризик

Чули фразу: «Дорога з'являється під ногами того, що йде»? Адже як перестати бояться, якщо не пробувати перемогти свій страх?

Виштовхувати себе на сцену, звичайно ж, категорично забороняється. Пробуйте виступати в групі, де відчуваєте себе безпечно.

Припустимо, в колективі під час обіду або перекуру, на урочистості в крузі сім'ї. Загалом, виберіть ситуацію, яка поки що менше всього викликає тривоги. І ризикуйте.

Щоб понизити рівень переживань, обведіть поглядом тих, перед ким зібралися говорити мову. Жах поглинає, а ось здатність помічати реальність дозволяє заспокоїтися.

Дивлячись в очі кожному, ви відчуватимете інші емоції, і тоді поступово занепокоєння почне зникати.  Виділіть собі людину, яка виявиться підтримкою і обертайте погляд частіше до нього, щоб підкріплюватися упевненістю.

Позитивні аффирмации

Це такі сформульовані короткі фрази, які сприймаються людиною на рівні підсвідомості. Простіше кажучи, такий собі самогіпноз, самонавіяння.

Якщо ви віритимете те, що здатні не просто стати видимим для оточення, але і завоювати їх повагу, увагу, визнання - значить, у вас це обов'язково вийде.

Але спершу необхідно навчитися, хоч би допускати думку про вірогідність публічного виступу. Тому формулюйте ці твердження так, щоб програмувати себе на спокій в процесі промовляння мови.

Повторювати їх треба кожен ранок і вечір хвилин по 10 -15. Головне - вірити в те, що вони працюють і робити це вголос.

Детальніше про те, як «будуються» аффирмации ви дізнаєтеся з цієї статті.

Дослідження

Спробуйте розібратися, що саме вас так лякає. Припустимо, якщо ви боїтеся того що, здастеся безглуздими - спробуйте ретельніше підготується, вивчивши предмет монологу, а також подумавши вірогідні питання або реакції.

Краще буде, якщо ви напишіть на листі усі свої фантазії стосовно виступу. Після чого подивитеся уважно на кожен пункт і спробуйте придумати варіант рішення, щоб не було таке тривожне.

Якщо не виходить, згадаєте людину, яка, на вашу думку, прекрасно тримається на публіці, і представте себе в його ролі. З його позиції, можливо, ви поглянете на якісь моменти абсолютно іншими очима.

Релаксація

Практикуйте методи релаксації, такі як йога, дихальну техніку. Якщо вам допомагає розслабитися плавання, біг, танці - займайтеся цими видами спорту. Для душі, для задоволення.

Адже під час тренувань виробляються ендорфіни і дофаміни, тобто гормони щастя і ейфорії, задоволення.

Так ви допоможете своєму організму швидше відновитися, а нервова система перестане бути немов «оголений дріт», який реагує на щонайменший стрес.

Завершення

Бережіть себе, шановані читачі, бажаю вам побороти свої обмеження! А стаття про ораторське мистецтво допоможе вам в освоєнні навичок публічних виступів без проживання жаху і тривоги!

Підписуйтеся на оновлення сайту, попереду вас чекає ще багато цікавих і розвиваючих статей.

І в коментарях ділитеся своїм досвідом, що вас підтримує в моменти, коли доводиться говорити при великій кількості людей.

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[9646] [1]

0

[9646] [1]

[9646] [1]

"


Надрукувати