Методи позбавлення від панічного страху відповідальності(Гипенгиофобия) "

Методи позбавлення від панічного страху відповідальності(Гипенгиофобия) "

Ради вас вітати, шановані читачі сайту! Гипенгиофобия - це патологічна боязнь бути відповідальним за щось.

Зміст:

 • Що є?
 • Симптоми
 • Причини
 • Виховання
 • Психологічна травма
 • Невпевненість
 • Гіпервідповідальність
 • Лікування
 • Методи
 • Усвідомлення
 • Поступовість
 • Позитивний досвід
 • Завершення

І сьогодні ми досліджуємо, чому вона виникає, а також які методи існують, щоб стати рішучішим і таки впустити серйозні події у своє життя.

Що є?

Хипенгиофобия, ще одна назва цього розладу, є однією з найпоширеніших фобій.

Яка людина не відчувала холодок в ділянці спини при думці, що доведеться ризикнути і узяти на себе відповідальність за якісь події, робочі питання, життя інших людей?

І якщо у когось просто виникає тривога, вони переживають занепокоєння в такий момент, то фоб цілком може втратити від жаху свідомість. Ось так прямо на нараді, дізнавшись, що у нього нові завдання, він просто втратить свідомість або спробує врятуватися втечею.

Життя людини вже припускає масу обов'язків. Починаючи з того, що йому необхідно нести відповідальність за своє здоров'я, якість кожного дня, стосунки з іншими людьми і закінчуючи вибором одягу, способу заробити на потреби і так далі.

Чому гипенгиофобу не позаздриш, у нього нерідко виникає депресія, із-за незадоволення потреб, невроз на тлі частих стресів.

Адже нервова система знаходиться постійно в напрузі, що виснажує організм і провокує розвиток хронічних захворювань. Їх називають ще психосоматичними.

Симптоми

Страх відповідальності проявляється, коли перед людиною з'являється необхідність прийняти рішення, за яке він потім відповідатиме. Вірніше, за його наслідки. У такі моменти виникає панічна атака.

Тобто, гипенгиофоб починає задихатися, хапається за серце, оскільки виникають думки про майбутній інфаркт через стрес.

У нього спостерігається тремор кінцівок, тремтить навіть голос і підборіддя. Нерідкі випадки втрати свідомості і блювоти. Частіше спостерігається нудота і запаморочення.

Особи, у яких проблеми з шлунком, можуть випробувати гостру потребу терміново відправитися в туалет.

Втрачається здатність адекватно сприймати навколишню дійсність, людина в паніці не помічає перешкод, тому ризикує отримати травми.

Наприклад, в жаху намагається знайти безпечне місце, де він зможе прийти в себе. Але не розуміє, яким чином вибратися з кімнати, тому «вихід у вікно» вважає найкращим способом звільнитися.

Або вибігає на дорогу і потрапляє під машину, тому що попросту не бачить її, в голові думки тільки про те, як врятуватися.

Гипенгиофоб зазвичай тихо розмовляє, намагається бути непомітним для оточення. Йому складно формулювати свої думки, особливо в моменти, коли на нього покладають нові обов'язки.

Причини

Виховання

Якщо батьки в дитинстві позбавляли малюка можливості справлятися з чимось самостійно, ще і, твердивши при цьому, що у нього напевно не вийде - те він зростає, будучи глибоко переконаним у своїй неспроможності.

Тому спроби зробити за свою дитину якусь роботу, щоб він не засмучувався, або тому що він виконає її не так добре, як дорослий - по факту, сміливо можна назвати «ведмедячою послугою».

Психологічна травма

Як і у випадку з розвитком інших видів фобій, душевні травми займають лідируюче місце. У кожної людини є свої гіркі історії, з якими він не впорався.

Тому що виявилися занадто хворобливими, травмуючими, виникли у той момент, коли у психіки не було ресурсів витримувати напругу і так далі.

Людина могла ризикнути усім, що у нього є, але не впорається із завданням. Це, природно, може викликати у нього панічний страх коли-небудь повторювати подібний досвід.

Чому він всіляко уникатиме будь-якої відповідальності. Наприклад, якщо сталася аварія з його вини, ще і із смертельним результатом пасажирів, людина надалі боятиметься зробити зайвий крок. І, тим більше, сідати за кермо, підвозити когось.

Невпевненість

Невпевненість в собі, своїх силах і майбутньому негативно позначається на здатності приймати рішення і брати відповідальність. Причому абсолютно будь-яка подія може спровокувати паніку.

Нехай те буде пропозиція вийти заміж або підвищення на службі. Людина, навіть розуміючи, що це шанс поліпшити якість свого життя, реалізувати свої мрії і потреби - відмовиться або просто втече.

Тому що нічого зі своїми почуттями поробити не зможе. Хіба мало як позначиться на подальшому його вибір. Раптом він не осилить і розчарує керівника, батьків і взагалі, усіх навкруги?

Гіпервідповідальність

Існують люди, яким украй важливо контролювати абсолютно усі процеси, які відбуваються навколо нього. Це такий спосіб впоратися з тривогою.

Інакше, усвідомивши, що по факту людина не особливо має вплив на інших людей, час, якісь природні явища - він мешкає безсилля. А для нього це смерті подібно.

Психологія виникнення такого способу життя криється в основному в травмах, отриманих із-за ситуацій, коли він не в силах був вплинути на якісь обставини.

Внаслідок чого довелося зіткнутися з болем, жахом. І тепер людина намагається хоч щось тримати під контролем, аби не прожити подібне. Наприклад, так трапляється, якщо довелося втратити близьку людину абсолютно несподівано або з несерйозної причини.

Людина усвідомлює, що кінцевий і що у будь-який момент його життя може урватися. І просто стає занадто уважним до деталей, обережних і контролюючих.

Тому лякається, якщо на нього хочуть звалити новий «вантаж». Йому і так несолодко, адже доводиться, мало не цілодобове бути насторожі, виконувати більше завдань, ніж інші.

Організм, психіка не витримують навантаження, і тоді дає про себе знати гипенгиофобия.

Лікування

Якщо вашому близькому, а може, просто знайомій людині характерне уникання відповідальності, не варто критикувати його і називати ледачим, боязким. Він не в силах перемогти фобію лише одним зусиллям волі.

Ось так узяти і змусити себе проявити хоробрість, зробивши пропозицію, погодившись керувати компанією і так далі. Хоч би тому, що просто втратить свідомість.

Варто пам'ятати, що фобія - цей психічний розлад, який обов'язково слід лікувати, а не пускати на самоплив, чекаючи, що воднораз жах зникне сам по собі. Тому звернетеся до психотерапевта, психіатра.

Слова психіатр лякатися не варто, вас не закриють в клініці для божевільних. Лікар просто має право виписувати медикаменти, які не продаються у вільному доступі. А вимагають рецепту.

Наприклад, антидепресанти і седативні препарати. Вони украй потрібні людині з фобическим розладом. Оскільки організм знаходиться в постійній напрузі.

Це виснажує його ресурси і не дає шансів випробувати інші емоції, не пов'язані із страхом. Тому терапія і одночасний прийом антидепресантів дадуть швидші очікувані результати.

Снодійне дозволить налагодити сон, що теж тільки сприятливо позначиться на процесі одужання.

Напрям психотерапії можна вибрати будь-хто, яке більше притягає. Найбільш ефективними на сьогодні являються когнітивно-поведінкова терапія і гештальт. Також часто і досить успішно використовують гіпноз.

Методи

Усвідомлення

Візьміть блокнот і випишіть декілька, скажімо так, проблем, які вимагають від вас рішення. А поруч вкажіть свої страхи, які з'являються в якості реакції. Після чого спробуйте придумати, яким чином ви легко з ними розберетеся.

Припустимо, ви боїтеся виходити заміж. Переживання виникають із-за думок, що ви розчаруєте партнера, не зумівши впоратися з роллю дружини. Рішення - прояснювати з чоловіком питання, які його не влаштовують і разом шукати компроміси.

Загалом, ось так поступово крок за кроком «розкладайте» свою фобію на дрібні складові. Ніщо так не допомагає побороти тривогу, як раціоналізація.

Поступовість

Розпочинайте з абсолютно незначних обов'язків, які за шкалою від 1 до 10(де 1 - це легке занепокоєння, а 10 жах) знаходяться приблизно на 2 діленні.

І ось так поступово збільшуйте навантаження, якщо, звичайно, не дають про себе знати панічні атаки і напади неконтрольованого страху.

Будьте дбайливі з собою, хвалите за кожного, нехай навіть дуже маленький крок у бік одужання.

А ще заручитеся підтримкою близьких людей, які не засуджують вас за гипенгиофобию і з розумінням відносяться до вашого емоційного стану.

Позитивний досвід

Як перестати боятися відповідальності, якщо думати тільки про негативні наслідки, які призводять до болю, а може навіть смерті? Дійсно, практично ніяк.

Так що краще сконцентруйтеся на абсолютно іншому завданні - згадаєте, коли все-таки наважувалися прийняти додаткові обов'язки і успішно з ними справлялися.

Поміркуйте над тим, що саме вас змусило, незважаючи на занепокоєння, погодитися, ризикнути. Які почуття ви переживали після завершення? Чи гордилися собою?

Спирайтеся на свій позитивний досвід, це дозволить побачити зворотну сторону зобов'язань - свободу і реалізацію себе, своїх потреб.

Завершення

Боріться зі своїми страхами, фобіями. Адже ховаючись від відповідальності, ви втрачаєте свободу, можливість мешкати увесь спектр емоцій, наприклад, радість, ніжність, щастя і хвилювання. А не тільки тривогу, напругу і занепокоєння.

До речі, існує розлад, який дуже схоже на хипенгиофобию, а полягає в тому, що людина жахливо боїться приймати рішення. Про те, як вона називається і яким чином з нею впоратися, ви дізнаєтеся з цієї статті.

Бережіть себе і будьте щасливі!

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[9636] [1]

5

[9636] [1]

[9636] [1]

"


Надрукувати