Як позбавитися від трипанофобии - страх уколів і шприцов? "

Як позбавитися від трипанофобии - страх уколів і шприцов? "

Здрастуйте, шановані читачі сайту! Трипанофобия - це патологічна боязнь уколів, голок і шприцов. Давайте розберемося з причинами, симптомами і методами лікування цього страху.

Зміст:

 • Що є?
 • Симптоми
 • Виды
 • Причини виникнення
 • Негативний досвід
 • ЗМІ
 • Виховання
 • Генетична пам'ять
 • Лікування
 • Рекомендації
 • Завершення

Що є?

Трипанофобы можуть відмовлятися від будь-яких лікарських втручань, які мають на увазі використання шприцов.

В деяких випадках звертаються за допомогою до шаманів, цілителів і інших представників нетрадиційної медицини, аби уникнути інвазивних процедур.

Ця фобія досить небезпечна, оскільки рідкісна людина може похвалитися настільки відмінним здоров'ям, щоб в житті не зробити жодного уколу через відсутність необхідності. І те, вакцинацію ще ніхто не відміняв.

Тому, на жаль, особи з цим розладом потрапляють до лікарні вже в критичному стані. Оскільки відтягували до останнього похід до лікаря, боячись, що він призначить крапельниці і так далі.

За статистикою, близько 15% населення планети випробовують жах навіть при думці про те, що колись потрібно буде зробити укол.

До речі, в розвиненіших країнах, наприклад, в США цифра досягає усього лише 10%, тоді як серед жителів на пострадянському просторі вона складає цілих 20%.

Це пов'язано з тим, що в СРСР використовувалися товсті металеві голки багаторазового використання. Відповідно, вони заподіювали більше болю, ніж одноразові тонкі, на які перейшла Америка.

Трипанофобы можуть спокійно відвідувати лікарів, погоджуватися на різні обстеження і методи лікування. Єдина умова - відсутність уколів.

Так що з ними не все так втрачений, як у випадку з ятрофобами, які бояться будь-яких медичних працівників. І яких ні в якому разі не затягнути в клініку навіть на банальний огляд.

Найскладніше доводиться особам з діабетом. Вони буквально залежні від введення інсуліну в організм, і страх голок в даному випадку може довести до коми, або навіть смерті, якщо вчасно не буде отриманий. А альтернативних способів лікування, на жаль, поки що не виявлено.

Симптоми

Коли людина лякається, в його організмі виробляється велика кількість адреналіну. Відповідно, зіниці розширюються, шкіра блідне, за рахунок того що кров «йде» в м'язи.

Адже природна реакція у момент небезпеки - втекти. Дихання стає частим і поверхневим, може початися тремор від надлишку напруги. Тобто, трясяться руки, підборіддя і нижня губа, підкошуються ноги.

Щоб втікати було легше, організм звільняється від зайвої ваги. Тому відразу хочеться в туалет, виникає діарея і навіть в деяких випадках блювота.

Знижується температура, з'являється озноб, щедре потовиділення, незважаючи на холод в приміщенні.

Сприйняття навколишньої дійсності в такий момент обмежене, тому раціонально мислити і піддавати ідеї, слова критиці і логіці трипанофоб не здатний.

Та що там говорити, людина у момент проживання панічної атаки іноді не помічає очевидних перешкод. Через що травмується, ранить випадково інших і так далі.

Наприклад, вискакує на вулицю і потрапляє під машину, провалюється в люк, падає зі сходів.

Усі вищезгадані симптоми виникають при одній тільки згадці про використання шприца. Залежно від особових характеристик інтенсивність проявів панічних атак варіюватиметься.

Припустимо, у однієї людини з цим розладом почне хворіти серце і він злякається ще більше, оскільки вирішить, що ось прямо зараз помре. Тоді як у іншого, менш емоційного, просто спітніють долоньки, і з'являться проблеми з диханням.

Зазвичай після нападу, коли вдається уникнути ін'єкції, або коли вона вже зроблена, з'являється тотальна втома.

Все-таки велика частина ресурсів організму була спрямована на спробу вижити, впоратися з джерелом тривоги. Чому виснаження - цей цілком нормальний стан.

Також часто дають про себе знати сором і вина за поведінку, реакції на шприц. Що також негативно позначається на загальному стані, здоров'ї.

Тому що позбавитися від цих почуттів досить непросто, як і перестати боятися ін'єкцій. Загалом, в обох випадках потрібна консультація, а іноді і глибинна робота з психотерапевтом.

Виды

Між іншим, трипанофобы відрізняються один від одного. У плані, страхи, фантазії і нав'язливі ідеї дотично шприцов, і їх використання у усіх різні.

 • Ефект проколювання шкіри. Люди з цим розладом не бажають відчувати біль і дуже виразно собі малюють в голові картинку, як ушкоджуються тканини, м'язи, а може навіть і органи, якщо голка виявилася занадто великою. Аж до того, що дістає до кістки і гнеться через це.
 • Голка зламається або виявиться тупий. Що, природно, викличе інтенсивніший біль.
 • Медсестра виявиться некомпетентною або з «важкою рукою».
 • Через шприц потрапить повітря, що спровокує тяжку, або миттєву смерть.
 • Станеться зараження смертельним, небезпечним захворюванням. Наприклад, СНІДОМ, гепатитом і так далі.
 • Утворення гематом, пухлин на місці проколу. Також лякає вірогідність розвитку абсцесу, коли ін'єкція здійснюється в нестерильних умовах або в рану потрапляє інфекція.

Причини виникнення

Негативний досвід

Отриманий негативний досвід дійсно сприяє розвитку фобії.

Неправильно поставлена крапельниця, несподіване введення препарату, особливо проти волі в дитячому віці. Укол, зроблений практикантом, або людиною, яку не особливо турбують почуття пацієнтів. Зламана голка або утворення шишок, абсцесів - усе це примушує не то що з обережністю відноситися до подібних маніпуляцій, але і дійсно випробовувати паніку.

Так що, зіткнувшись одного разу з некомпетентністю медперсоналу, халатністю або грубістю, людина цілком ризикує стати трипанофобом. Причому йому досить виявитися свідком, а не безпосередньо жертвою обставин.

До речі, якщо в сім'ї хтось був важко хворий, життєво залежний від ін'єкцій, це може позначитися на психіці дитини.

Не маючи досить інформації ні про стан родича, ні про способи його лікування, малюк може асоціювати його захворювання або настання смерті безпосередньо з шприцами.

ЗМІ

Засоби масової інформації використовують різну техніку впливу на підсвідомість людей. Їм піддаються зазвичай особи з не особливо стійкою психікою.

Тому для вразливих людей іноді досить почути декілька історій з трагічним закінченням. Як, наприклад, комусь зробили ін'єкцію, і він через голку заразився небезпечною хворобою. Все, процес розвитку фобії запущений.

Виховання

Що найчастіше чують діти, коли на їх поведінку намагаються вплинути, щоб вони стали більше слухняними?

А то, що їх зараз відведуть в лікарню, де зроблять укол, хворобливий, величезною голкою, можливо, навіть в живіт. Чи що віддадуть дядькові поліцейському. Але це вже інша історія.

Залякування подібного роду природно, позначаються на особі дитини, формуючи у нього певні страхи.

До речі, реакції батьків також мають величезне значення. Якщо мама дуже переживає, коли приводить своє дитя, припустимо, на вакцинацію, то малюк розуміє, що справа погано, інакше б вона зберігала спокій.

Плюс до всього додається біль від маніпуляції, тобто тривога була не марна. І в майбутньому у нього побачивши шприца виникатимуть тільки негативні асоціації.

Генетична пам'ять

Нашим предкам доводилося побоюватися отруйних змій. Які у будь-який момент могли заповзти в печеру і укусити. А, не маючи протиотрути, людина була приречена на тяжку смерть.

Так от, укус змії, комахи нагадує за відчуттями уприскування вакцини, ліків.

Тому ця інформація, хоч і не особливо вже актуальна, принаймні, жителям мегаполісів, все одно передається з покоління в покоління. Більше про те, що таке генетичний код, ви дізнаєтеся з цієї статті.

Лікування

Обов'язкове відвідування психолога або психотерапевта. Самостійно позбавитися від фобії навряд чи вийде, потрібна підтримка фахівця, глибинна робота з переживаннями.

В процесі терапії ви зможете понизити рівень тривоги, усвідомити витоки своїх реакцій і навіть змінити модель поведінки, сформовані стереотипи мислення.

Найчастіше використовується гештальт підхід, когнітивно-поведінкова терапія і гіпноз. Існує також групова терапія. Це коли люди з однаковими складнощами зустрічаються і діляться своїм досвідом.

Наприклад, як вони живуть, як справляються із страхами, і які почуття випробовують. Отримана підтримка від таких же трипанофобов надихає на подальші битви з розладом.

При виникненні відчутніших симптомів, які позначаються на здоров'ї і якості життя, - звернетеся до психіатра. Він не закриє вас в клініці, а лише призначить лікарські препарати, які допоможуть налагодити сон, підняти настрій.

Детальніше про способи лікування, які зазвичай застосовуються, ви дізнаєтеся із статті, присвяченої безпосередньо цій темі.

Рекомендації

 • Постарайтеся відвертатися у момент виконання ін'єкцій. Не залежно від того, укол буде в сідницю, або у вену, не контролюйте кожен рух медсестри, постарайтеся відволіктися. Тільки попередите, що боїтеся і тому не в змозі відповідати за свої дії у разі виникнення панічної атаки. Не варто соромитися, повірте, медперсонал за роки роботи зустрічав не одного трипанофоба, бувають пацієнти і складніше. Як варіант, можна включити улюблену пісню, тільки слухати її в навушниках. Або смішні ролики в ютубе. Ваше завдання - відвернути себе буквально на хвилину.
 • Медитуйте і практикуйте дихальну техніку. Уникнути стресу у своєму житті неможливо. Але потурбуватися об своє нервовій системі дуже важливо. Інакше вона почне давати збої і це відіб'ється на стані організму. Як ви розумієте, не в кращу сторону. Все-таки постійне відчуття напруги вимотує, позбавляє ресурсів. Загалом, вчитеся розслаблятися і отримувати задоволення від життя, усвідомлювати свої бажання і почуття.
 • Позитивні аффирмации. Це установки, які «відкладаються» на рівні підсвідомості і дозволяють змінити своє відношення до яких-небудь явищ, навколишньої дійсності. Їх часто використовують, щоб підняти рівень самооцінки, відчути упевненість у своїх силах і в тому, що вдасться досягти бажаного. Але також цілком підійдуть і для боротьби з боязню ін'єкцій. Детальніше про те, як їх правильно формулювати і вживати, ви дізнаєтеся звідси.

Завершення

А на сьогодні все, шановані читачі! Якщо вам цікаво дізнатися, які ще види фобій існують, підписуйтеся на оновлення сайту. І тоді ви будете в курсі, як називається, припустимо, боязнь стоматологів, або коней.

Загалом, залишайтеся з нами, розвивайтеся і, звичайно ж, будьте щасливі!

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[9069] [1]

1

[9069] [1]

[9069] [1]

"


Надрукувати