Для чого потрібна гендерна психологія: сучасні дослідження "

Для чого потрібна гендерна психологія: сучасні дослідження "

Всім привіт! Гендерна психологія є досить новим напрямом в соціальній психології, який вивчає поведінку людини в соціумі залежно від його підлоги. Тільки не біологічної підлоги, а соціальної.

Оскільки іноді трапляється, що жінка мужніша, рішучіша і активніша, ніж чоловік. Як і навпаки, представник сильної половини людства може проявляти більше ніжності і ранимої, чим його дружина. І навіть знаходитися в декреті по догляду за дитиною. В той час, як його друга половинка забезпечує усю сім'ю, з ранку до ночі знаходячись на роботі.

І сьогодні ми розглянемо детальніше, ніж саме ця наука займається.

Основні розділи

Розділи, які виділяє гендерна психологія :

Психологія порівняння чоловіків і жінок

У цього розділу раніше було маса назв, наприклад, статевий дипсихизм, диморфізм або просто, відмінності. Але предмет вивчення залишився тим самим. Мета порівняння - знайти своєрідні особливості в поведінці, спілкуванні і іншому у чоловіків і жінок. Завдяки яким легко можна буде встановити їх приналежність до підлоги.

Причому беруться до уваги не лише відмінності між ними, але і схожість. Фахівці цієї науки дотримуються думки, що чоловіком або жінкою не народжуються, ними стають впродовж життя.

Приналежність отримується разом з характером, соціальними ролями, пріоритетами, смаками, обов'язками, типом поведінки і інше.

Психологія жінки

Фахівці займаються дослідженням тих особливостей психіки представниць слабкої статі, які зовсім відсутні у чоловіків. Йдеться про поведінку і емоційний стан в період вагітності, пологів, навіть дефлорації, тобто поневіряння невинності. Також під час менструації або настання клімаксу.

В принципі, вивчаються усі сфери життя, починаючи від материнства, професійного становлення і закінчуючи психіатричними відхиленнями, залежностями.

Психологія чоловіків

В принципі, як і попередній, цей розділ займається тим же. Тільки предметом уваги є вплив тестостерона і інших чоловічих гормонів на поведінку, здатність приймати рішення, агресивність.

Вивчаються захворювання, які спостерігаються тільки у представників сильної статі. Причини необхідності створювати і організовувати закриті групи, клуби, куди вхід жінкам категорично заборонений, принаймні, на рівних умовах і правах.

Гендерна соціалізація

Тобто, розглядається ідентичність особи і процес освоєння нею різних соціальних ролей.

Гендерні стосунки

Досліджуються стосунки, як між представниками різних підлог, так і одного або змішаних. Таке часто зустрічається в робочих групах. Інтерес представляє також сама форма стосунків, тобто дружні, інтимні, сімейні, професійні і інші. Оскільки людина поводиться абсолютно по-різному залежно від того, з ким спілкується.

Увага приділяється і проблемі насильства, прояву девиантности, делинквентности.

Психологія лідерства

Досліджуються теми підпорядкування, домінування, лідерства, конкуренція і так далі.

Завершення

Попри те, що ця галузь соціальної психології виникла давно, принаймні, сам термін з'явився завдяки американському психологові, сексологові Джону Уільяму Мани в 1955 році, в нашому суспільстві тільки почали використати гендерний підхід в практиці.

Сучасні дослідження дозволяють створити певні умови праці і навчання, які потрібні особам залежно від їх підлоги для успішної діяльності і розвитку.

Також, рекомендуємо шанувати статтю про гармонійні стосунки між чоловіком і жінкою.

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[7006] [1]

0

[7006] [1]

[7006] [1]

"

 

Список літератури


Надрукувати