ТОП 10 вправ для поліпшення дикції і чіткості голосу "

ТОП 10 вправ для поліпшення дикції і чіткості голосу "

Всім привіт! Сьогодні ми розглянемо вправи для поліпшення дикції. Не кожна сучасна людина здатна похвалитися красивим, а головне чіткою вимовою слів. І навіть якщо особливо відчутних проблем у вас немає, тренування у будь-якому випадку підуть на користь

Зміст:

 • Трохи загальної інформації
 • Вправи
 • Оперний співак
 • Кульки
 • Вірші
 • Активізація живота і грудей
 • Олівець
 • Книга
 • Навантаження
 • Емоційність
 • Мозковий штурм
 • Метрдотель
 • Завершення

Трохи загальної інформації

Причини поганої дикції бувають різні, наприклад, природжені дефекти мовного апарату. У такому разі необхідно стабільно приділяти час тренуванням, в основному за допомогою логопеда.

Але найчастіше, як завжди, усі проблеми тягнуться з дитинства. У дитини мало шансів навчиться говорити красиво, коли з ним «сюсюкаются». Тобто, перекручують слова. Він не знає, як правильно, чому повторює за тими, хто його виховує.

Поступово, дорослішаючи, він, звичайно, починає вимовляти їх так, як необхідно, але проблеми з деякими звуками можуть залишитися. Тому що порушується артикуляція.

Покращувати дикцію необхідно, якщо ви хочете:

 • Щоб вас розуміли. Окрім уміння правильно виражати свої думки, важливо вимовляти слова чітко. Оскільки люди, які зустрічають вас уперше, можуть зазнавати утруднення в сприйнятті інформації. Особливо, якщо ви публічна особа або розмовляєте з людиною в місці, де досить шумно.
 • Справити враження. Красива мова і поставлений голос показують вас з кращого боку.
 • Звернути увагу. Будь-яка історія викликатиме інтерес і бажання слухати.

Вправи

Оперний співак

Бувало таке, що просто не хапає повітря, щоб закінчити пропозицію і виникає необхідність зробити терміново вдих?

Це досить поширена проблема, яка дуже заважає під час публічних виступів. Оскільки слухачі мимоволі напружуються, відчуваючи проблеми з диханням, ніби бажаючи допомогти ораторові.

Щоб позбавитися від цієї складності, пробуйте тягнути будь-який гласний звук максимально довго, скільки вистачить сил. Намагайтеся не міняти гучність, тональність. Спочатку це може бути навіть секунд 10, але з часом ви зможете витримувати і до 50 секунд.

Кульки

Розробляйте діафрагму, надуваючи кульки. Цей спосіб навіть прописують в якості реабілітації після пневмонії, бронхіту і навіть деяких операцій, як верхніх дихальних шляхів, так і на серці.

Під час вдиху верхні міжреберні м'язи підводять нижні ребра, за рахунок чого збільшується об'єм грудної клітки. А це якраз те, що треба, щоб закінчуючи промовляти слова, не доводилося ротом хапати повітря.

Тренуйтеся, коли вам зручно, головне, щоб кімната була провітрена. Також фахівці рекомендують дути кулі за годину до їди, щоб не погіршало самопочуття. Вони можуть бути різних розмірів і товщини. Вибирайте спершу тонкі, їх найпростіше надувати, поступово збільшуючи навантаження.

Вірші

Їх необхідно не учити, а читати вголос. Хоча перший варіант сприятливо позначиться ще і на вашій пам'яті.

Пошукайте складні, в яких багато слів з рядом приголосними, що стоять. Відмінно для цих цілей підійдуть творіння Маяковского.

Важливо читати не просто правильно і без запинки, але і з вираженням. За допомогою інтонації передаючи ті емоції, які вибраний вірш викликає.

Записуйте себе на диктофон, прослуховуючи потім запис, ви зможете помітити моменти, які вимагають уваги.

Активізація живота і грудей

Спробуйте із закритим ротом вимовити звук «м». Починайте тихо, поступово збільшуючи гучність. Ваші зв'язки напружуватимуться, відповідно, розвиватися.

При виконанні цього завдання покладете одну руку на груди, а другу на верхівку голови. Якщо відчуєте вібрацію під долоньками, значить, вам вдалося зловити своє природне звучання.

Олівець

Зазвичай актори використовують цей метод. Необхідно узяти звичайний дерев'яний олівець в рот і стиснути зубами. Після чого намагатися прочитати будь-який текст.

Якщо вам це завдання далося легко з першого разу, спробуйте його ускладнити, замінивши олівець на винну пробку.

Книга

Знаєте, як отримати красиву осанку? Треба помістити на голову важку книгу і пройтися по кімнаті, не впустивши її. Так от, окрім осанки, за допомогою цієї вправи ви зможете ще і удосконалити свою дикцію. Вивчіть декілька скоромовок і повторюйте їх, блукаючи по кімнатах. Рухи при цьому мають бути плавними, як і ваша мова.

Навантаження

Якщо ви без зусиль можете вимовляти слова, що складно вимовляються, і чітко, з вираженням декларувати вірші, настав час ускладнити роботу. Пробуйте розмовляти без запинки і затримки дихання під час фізичних навантажень. Наприклад, віджимаючись або бігаючи.

Більше полегшений варіант - нахилитися і ходити по кімнаті, ніби шукаєте щось на підлозі.

Емоційність

Візьміть будь-яку пропозицію і вимовляйте його, бажаючи забарвити кожну пропозицію якоюсь певною емоцією. Бажано робити це перед дзеркалом, щоб стежити за мімікою. Перегравати не варто, інакше відштовхуватимете співрозмовників, які визнають ваші старання за кривляння.

Обличчя обов'язково розслаблено. І тільки ваш голос повинен передавати ті почуття, що ви випробовуєте, вкладайте їх в кожне слово. Почати можна з ніжності, злості, розчарування, смутку, щастя і розгубленості.

Мозковий штурм

Щоб у бесіді було простіше формулювати думки і при цьому говорити чітко, спробуйте виконати легеню, на перший погляд вправа. Розминайте кожен палець і видавайте абсолютно все, що спадає вам на думку. Головне, щоб не було пауз. Необхідно протриматися в такому режимі хоч би п'ять хвилин.

Метрдотель

Візьміть книгу з іменами, або просто відкрийте список у будь-якому з гаджетів. Після чого уявіть, що ви є метрдотелем, який повинен назвати ім'я кожного гостя балу. Голосно оголосите, щоб присутнім не довелося перепитувати у людей, що поруч стоять, про те, що ви тільки що сказали.

Завершення

Наостанок хочу рекомендувати статтю, в якій вказані вправи для розвитку артикуляції в домашніх умовах. Її ви виявите, натиснувши на це посилання.

Бережіть себе і будьте щасливі!

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[7095] [1]

0

[7095] [1]

[7095] [1]

"


Надрукувати