Як за допомогою «ефекту присутності» досягти великих результатів? «

Як за допомогою «ефекту присутності» досягти великих результатів? «

Всім привіт! Ефект присутності в психології - це такий феномен, при якому людина починає краще працювати, якщо поряд з ним хтось знаходиться. Але він не завжди спрацьовує саме так, як хочеться. І сьогодні ми розглянемо, за яких умов з'являється негативний, протилежний результат.

Зміст:

  • Історія виникнення
  • Причини виникнення
  • Страх оцінки
  • Увага
  • Пол
  • Рекомендації
  • Завершення

Історія виникнення

Відкрив його Норман Триплетт в далекому 1898 року. Він був психологом, який захоплювався велогонками. Одного разу Норман помітив, що спортсмени показують краще результат, коли у них з'являється суперник. Тобто, ефективність набагато нижча у разі, якщо вони крутять педалі на якийсь час. Він вирішив провести експеримент, який в результаті підтвердив його спостереження.

Трохи пізніше Флойд Олпорт назвав це явище ефектом соціальної фасилитации, що проявляється навіть у тварин. Наприклад, курчата клюють зерно більше розмірено наодинці. Але тільки згадаєте, що починається, якщо кинути жменю якоїсь крупи на землю, як швидко вони налітають і за мить з'їдають її. Якщо у вас будинки є вихованці, то ви не могли не помітити, як вони прискорюють процес жування, якщо хтось до них підходить або просто поруч є. Навіть мурашки починають активніше рити собі траншеї, якщо поряд з ними працюють родичі.

Цікавий нюанс, з'ясувалося, що чим простіше обов'язки - тим яскравіше себе проявляє цей ефект. Але варто дати важку, наприклад, розумову роботу, як усі позитивні наслідки від конкуренції зникають. Саме так був відкритий протилежний по дії феномен - соціальній інгібіції. Першим це помітив Роберт Зайонц в 1965 році.

Випробовувані працювали активніше, якщо перед ними ставили завдання намотати волосінь на котушку, вирізувати з паперу якусь фігуру або підсумовувати двозначні числа. Але варто було бути присутнім при процесі рішення складної математичної задачі або спостерігати за проходженням лабіринту - як ефективність праці нестримно падала.

Причини виникнення

Дэвид Майерс вирішив класифікувати причини, які впливають на нашу активність, якщо поруч хтось є присутнім.

Страх оцінки

Окрім страху, дає про себе знати і сором. Адже погодитеся, думка інших людей про якість нашої роботи, здібності і прагнення досить важлива. Іноді бажання отримати визнання є таким, що основним, що мотивує діяти чинником.

Коли людина знаходиться в самоті, він може собі дозволити розслабитися, схалтурити. Може навіть і длубатися в носі. Але варто комусь зайти в його кабінет або приміщення, де він працює, як відбувається диво. Він починає працювати швидше. Іноді навіть можна помітити, як змінюється осанка.

Спільна праця стимулює. Мало у кого може виникнути бажання здаватися слабкою ланкою на тлі інших. Особливо сильно викладаються особи з «комплексом відмінника», вони за гарну оцінку і визнання готові приносити в жертву свій час і здоров'я.

Якщо в якості спостерігача знаходиться незнайома людина - страх оцінки може перетворитися і мало не в жах. Особливо, якщо немає можливості спостерігати за ним у відповідь. Тобто, припустимо, коли перевіряючий стоїть за спиною і розглянути його, щоб знизився рівень тривоги, не виходить.

Збудження і мотивація викладатися буде знижуватися, якщо в групі немає авторитетних осіб. Ні на кого рівнятися, ні з ким змагатися, чому немає сенсу витрачати енергію, прагнучи закінчити швидше і зробити щось якісно.

Увага

Наша увага розсіюється, коли ми замислюємося про те, як виглядаємо в очах інших, як саме працюють колеги, хто дивиться на нас, а хто немає і інше. Подібні роздуми повергають в стан, коли внутрішні переживання стають настільки важливими, що зовнішній світ можемо і не помітити. І хоч воно триває недовго, на ефективності праці позначається. Внаслідок того, що виконувати доводиться роботу як «на автоматі», збудження починає рости, компенсуючи недолік уважності. Як би відпускається контроль і особа устигає зробити більше.

Пол

Може, в це і складно повірити, але виникнення інгібіції або фасилитации може спровокувати приналежність групи до чоловічої або жіночої статі. Наприклад, чоловіки в силу дії духу змагання сприймають інших представників сильної статі як конкурентів. Відповідно, в їх присутності показують себе на усі 100 відсотків. Але ось прекрасна половина людства негативно впливає на їх працездатність. Річ у тому, що з'являється багато помилок, навіть якщо перед ними стояло просте завдання.

Рекомендації

Якщо вам необхідно посилити дію ефекту фасилитации - не встановлюйте занадто суворий контроль працівників. Так ви будете ним тільки заважати. Згадайте, як в дитинстві за спиною стояв батько і стежив за тим, як ви вирішуєте приклади або пишете диктант. Жах охоплював настільки, що навіть прості завдання здавалися не вирішуваними. Зміст прочитаного речення, тексту зовсім не усвідомлювався. Хотілося тільки одного - щоб ці тортури скоріше закінчилися.

Кого минув подібний досвід навчання, постежте за своїми дітьми, якщо вони є. Як тільки ви намагатиметеся проконтролювати їх, як на очах ваш кмітливий малюк почне довго думати, переживати, сумніватися.

Але і пускати на самоплив теж не варто, інакше дасть про себе знати феномен інгібіції. Загалом, як і в усьому іншому в житті, необхідно тримати баланс.

До речі, свій поганий настрій ніколи не зривайте на тих, від кого чекаєте добрих результатів діяльності. Настрій насправді грає значиму роль в ефективності нашої праці. І якщо самопочуття ваших співробітників в основному буде хорошим - тоді і фірма розвиватиметься.

Завершення

А на сьогодні все, шановані читачі! Якщо у вас складнощі з продуктивністю, то можете ознайомитися з цією статтею. У ній ви знайдете найбільш ефективні методи підвищення мотивації. А також не забувайте, що знання - це сила, а за допомогою статей, вказаних на блозі, ви розвиватимете її. Відповідно, зможете використати інформацію собі на благо, додавши у своє життя якості.

Також, рекомендуємо шанувати статтю, про дуже цікавий ефект «Сотої мавпи».

Бережіть себе і близьких!

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[6581] [1]

0

[6581] [1]

[6581] [1]

"

 

Список літератури


Надрукувати